Kayseri Amatör Ligi İnternet Sitesi

ALMANYA’DA İDEALİST GENÇ BİR FUTBOL ADAMI

606

Almanya 7. Liginde mücadele eden Türk FC Hattersheim takımının genç Sportif Direktörü Cihan Şahin’in başarı dolu hikayesi…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Ne zamandan beri futbolun içerisindesiniz?

Türk FC Hattersheim Sportif Direktörü Cihan Şahin: “1989 Almanya doğumluyum. Memleketim Kayseri. Evli ve bir çocuk babasıyım. 6 yaşında futbolla tanıştım. Küçük bir kasaba olan Germania Okriftel’da futbola başladım. Forvet mevkinde oynuyordum. 19 yaşına kadar futbol oynadım. Maalesef çapraz bağlarım kopunca, futbola ara verdim. Futbolu o kadar çok seviyordum ki, oynamasam da antrenman izlemek bile yetiyordu. 23 yaşında tekrar futbola başladım. Ancak ağırlarım tekrar devam edince futbolu bırakma kararı aldım. 25 yaşında Almanya 4. lig Takımı Spvgg Oberrad’dan yardımcı antrenörlük için teklif aldım. Takımın hocası Mustafa Fil, beni teknik ekibine aldı. 6 ay boyunca Mustafa hocanın yanında yardımcılık yaptım. Daha sonra Sportif Direktör olarak göreve başladım. O dönem bana yeni bir kulüp kurulacak, yardımcı olur musun diye teklif geldi. Ancak yanlış bir karar alarak, yükselme şansım varken reddettim. Kendim sıfırdan bir takım kurmak istiyordum. Bunu da başardım. FC Türk Kelsterbach takımını kurduk. 2 yıl üst üste şampiyon olduk. Sonra babamında kurucuları arasında olduğu, Türk FC Hattersheim takımı zor günler yaşıyordu. Kulüp, acil bir şekilde yönetime geçmemi ve Sportif Direktör olarak göreve başlamamı istedi. Bende kabul edip, 2018 yılının devre arasında Türk FC Hattersheim başına geçtim. Göreve gelmeme birlikte toplam 26 transfer yaptım. O sene zor da olsa hem A Takımı hemde B Takımı ligde tuttuk.”

Türk FC Hattersheim takımından bahseder misiniz? Kaç yılında kuruldu? Maçlarınızı nerede oynuyorsunuz? Şuan takım hangi durumda?

Türk FC Hattersheim Sportif Direktörü Cihan Şahin: “Türk FC Hattersheim, 1989 yılında Hüsnü Karaca, Feti Tosun ve Sebahatin Coşkuner tarafından kurulmuş bir Türk takımı. Almanya’da kurulan ve ardından kapatılan çok Türk takımı var. Biz ise büyük bir başarı içerisinde hala Ay Yıldızlı Bayrağımızı temsil ediyoruz. Maçlarımızı, Hattersheim spor sahasında oynuyoruz. 1 çimen, 1 halı saha ve 1 toprak sahamız bulunuyor. Takımımız şuan bir üst lige çıkmak için mücadele ediyor. Lig uzun bir maraton. Neler olur, neler biter bilemeyiz. Ama elimizden geleni yapıp, 7. ligden, 6. lige çıkmak istiyoruz.”

Oyuncularınız neredeyse tamamının Türk olduğunu görüyoruz. Bu konu da neler söylemek istersiniz?

Türk FC Hattersheim Sportif Direktörü Cihan Şahin: “Oyuncularımız arasında Hırvat, Sırp, Pakistanlı, Suriyeli, Faslı ve Ganalı oyuncularda bulunuyor. Yinede çok ciddi sayıda Türk oyuncularımız var. Türk Takımı olduğumuz için, yerli oyuncular bizim kulübümüzü tercih ediyor.”

Ciddi sayıda taraftar kitlenizin olduğunu öğrendik. Taraftarlar konusunda neler söylemek istersiniz?

Türk FC Hattersheim Sportif Direktörü Cihan Şahin: “Dediğim gibi 30 yıldır bu takım var. Her sene çeşitli eğlenceler düzenliyoruz. Türkiye’den sanatçılar getiriyoruz. Main Taunus eyaletinde büyük bir taraftar topluluğumuz var. Bununla birlikte sosyal medyaya çok önem veriyorum. Biz sosyal medya da takımımızla ilgili paylaşım da bulundukça takımımıza ilgi artıyor ve taraftar sayısı da çoğalıyor.”

Türk FC Hattersheim takımının, kısa ve uzun vadeli hedefleri nelerdir? Neleri başarmayı hedefliyorsunuz?

Türk FC Hattersheim Sportif Direktörü Cihan Şahin: “Hedefim, Türk FC Hattersheim takımını üst liglere taşımak. Gidebildiğimiz yere kadar gitmek istiyoruz. Şuan 7. ligdeyiz. Eğer 4. veya 5. lige yükselebilirsek bizim için çok daha iyi olur. Çünkü daha kaliteli yerli futbolcuları kadromuza katarak onları geliştirebiliriz. O oyuncuları da Türkiye’ye veya burada ki büyük kulüplere transfer edebiliriz. Bir nevi Ajax modelini gerçekleştirmek istiyorum. Almanya’nın büyük kulüplerinde neredeyse U 21 takımı kalmadı. U 19’dan sonra oyuncular eğer profesyonel olamazlarsa ya boşta kalıyor, yada- 5. lige imza atıyor. Benim isteğim ve hedefim, o oyuncuları burada ki takımımızda 1-2 sene geliştirip, Kayserispor’a oyuncu kazandırmak istiyorum.”

Almanya’da, Turk FC Hattersheim takımında yönetici olarak görev yapıyorsunuz. Bu işin zor ve keyifli yanlarını nelerdir?

Türk FC Hattersheim Sportif Direktörü Cihan Şahin: “Tabi yönetici olmak kolay değil. Güzel yanları elbette var ama unutmayalım ki vakit en önemlisi. Bu konuda eşime çok teşekkür ediyorum. Bunları onun desteğiyle başarıyorum. Takımımızın hiçbir antrenmanını kaçırmıyorum. Her maç sonrası saatlerce analiz yapıyorum.”

Türkiye’de ki takımlarla bir bağlantınız var mı? Almanya’da yetenekli bir çok gurbetçi genç var. Bunlarla ilgili çalışmalarınız oluyor mu?

Türk FC Hattersheim Sportif Direktörü Cihan Şahin: “Evet geçen sene Kayserispor ve Yeni Malatyaspor için seçme düzenledim. Yaklaşık 80 oyuncu katıldı. Türkiye’den hocalarımız geldi. Yeni Malatyaspor’a 2 oyuncu kazandırdık. Kayserispor ile bağlantım yüksek. Yakın temasta olduğumuz, yetenekli oyuncuları Kayserispor’a öneriyorum. Bir yandan da Yeni Malatyaspor’un alt yapısı için çalışıyorum. Gurbetçi oyuncular, büyük kulüplerde Mesut Özil olayından sonra zorluk çekiyorlar. Bu konuda onlara daha çok destek oluyorum.”

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Türk FC Hattersheim Sportif Direktörü Cihan Şahin: “Vaktim olduğu zamanlar U 19 Bundesliga maçlarını takip ediyorum. Futbolu çok seviyorum. Özelikle Kayserispor’un hiçbir maçını kaçırmam. Bazen, Türk FC Hattersheim maçı ile Kayserispor’un maçı aynı saate denk geliyor. Bir yandan telefonla Kayserispor maçını izlerken, diger yandan Türk FC Hattersheim takımımızı takip ediyorum. Bu arada şunu da belirtmek istiyorum. Eski Fenerbahçeli Cem Karaca, Skibbe, Yılmaz Vural ve Erol Bulut’un yardımcılığını yapan Serhat Umar’da Türk FC Hattersheim takımında yetişmiş bir isim.”

Yoruma kapalı.