Kayseri Amatör Ligi İnternet Sitesi

MEHMET İLHAN:”İNSAN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

121

Kocasinan Şimşekspor Antrenörü Mehmet İlhan, Kayseri Amatör Ligi Instagram canlı yayında editörümüz Memduh Borazan’ın sorularını yanıtladı.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Korona virüs (Covid-19) nedeniyle ertelenen liglerin ardından ilimizde yaklaşık 2 aydır müsabakalar oynanmıyor.

Hiç bir şey insan sağlığından önemli değil…

Tabii ki böyle bir kararın çıkması alt liglerde de ne olacağına bir ışık tutmuş oldu.  En azından bir ön görü sahibi olabiliriz, kesin olmamakla birlikte.  Benim şahsı fikrim liglerin oynanmasından yanayım.  Oynanmasını isterim.  Ama burada asıl olan insanın sağlığı.  Kim olursa olsun, hangi şartlarda olsun gerek şampiyonluk gerek küme düşmeler fark etmez bir insan sağlığından daha önemli değildir. Bir sporcu sağlığından da önemli değildir, olamazda yani böyle bir şey. Kabul edilebilir bir şey değil çünkü.  Allah korusun bir sporcumuza bundan dolayı zarar gelecekse yaptığımız iş çok büyük bir yanlış olur.  Bütün ligleri hesaplarsak bir oyuncu bile korona virüsten hayatını kaybetse biz bunun vebalinden kalkamayız. Bunu bu şekilde düşünmemiz gerekiyor.  Çocuklarımız bizim canımız ciğerimiz ve kendi çocuklarımızından ayırt etmiyoruz. İnşallah tamamen bu virüs ortadan kalkar ve oynanır.  Ama hiç bir şey de sporcu sağlığından önemli değil.

Ligler oynanmasın ne kaybederiz ki?…

Futboldan çok daha önemli şeyler var.  Gerekirse ligler oynanmasın ne olur ki ne kaybederiz ki?.  Bu sezon ligden düşme kaldırsın yerel liglerde.  Alttan çıkacak takımlar alınsın 16-18 takım olsun.  Play-Off’lu lig olabilir veya normal lig olabilir.  Diyelim ki, yarın bir gün antrenmanlara başladık.  Birine bir şey olsa kim bunun hesabını verebilir.  Bazı takımlar var sadece A takımı var sıkıntı yok.  Bizim gibi takımlara nasıl tedbir alacaksınız.  Yaklaşık 250 tane lisanslı sporcumuz var.  Hiçbir şekilde tedbir almamız imkansız.   Bence en mantıklı olan şey burada bu virüs tamamen kalkmadıkça yanı sıfıra inmedikçe yerel liglerin oynanmaması gerekiyor.  Bu riske hiç kimsenin girmemesi gerekir.  Buradan en önemli şey insan.  Bunu her zaman söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim.  Buna inanıyorum ve bu şekilde olduğunu düşünüyorum.  Bizim U9’dan A takıma kadar tüm kategorilerimiz var. Velilerin o tutumları ne olacak,  çocuklarını gönderecekler mi?.. Neye göre gönderecekler veya göndermeyecek. Veliler düşünmez mi,  bu çocuğu buraya gönderiyorum ama ne emniyeti var ne tedbiri var. En mantıklı olan şey liglerin iptal edilmesi ve küme düşmenin kaldırılması.  En üst basamakta olan takımında şampiyon ilan edilmesi ve bir üst lige çıkartılması olur.  Benim düşüncem bu şekilde.

Genç takım olmanız avantaj mı, yoksa dezavantaj mı?…

Avantajları olduğu kadar dezavantajları daha fazla. Genç bir takım ve dinamik bir takım ve daha fazla antrenman yapan bir takım. Ama aynı zaman bu tek başına yeterli bir şey değil.  Bunu tüm antrenörler aşağı yukarı bilirler zaten.  Tecrübe de çok önemli bir şey. Süper Amatör Küme gibi bir ligde tecrübeli oyuncuların olması çok önemli. Dezavantajları  şunlar;  çocuklar  lige adapte olma süreleri bazen uzun sürebiliyor.  Aynı anda bu sezon 3-4 maçta 2003 doğumlu sporcu oynattım.  Doğru şeyi de yaptığımızı düşünüyorum.  Fakat bazen de çocuklarımız heyecanlarına yenik düşebiliyorlar. Yeterince tecrübeye sahip olamıyorlar bunlarda büyük bir dezavantaj oluyor. Ligin ilk yarısında biz 19,4 yaş ortalamasıyla oynardık ikinci yarıda yaptığımız transferler sonrası yaş ortalamamız biraz yükseldi.

Son olarak neler söylersiniz?…

İnşallah bu korona virüs belasından  en kısa kurtuluruz.   Herkese selamları iletiyorum. Hayırlı ramazanlar diliyorum.  Bizi izleyen ve sohbetimize katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Sende burada çok güzel işler yapıyorsun takdir ediyorum seni.  Bu camiayı halen birleştiren unsurlarda bir tanesisin. Bu süreçte lütfen herkes evde kalsın.

(Özel Haber-Foto: Memduh BORAZAN-Muhammed KÖSEDAĞ)

Yoruma kapalı.