Kayseri Amatör Ligi İnternet Sitesi

ZEKİ AKPARLAR İLE DOBRA DOBRA

478

Mustafa Uğur Futbol Akademisi Koordinatörü Zeki Akparlar, Instagram canlı yayınımızda editörümüz Memduh Borazan’ın sorularını yanıtladı.

Bir birinden önemli açıklamalarda bulunan Akparlar, Kayseri futbolu ve alt yapı üzerinde önemli açıklamalar yaptı.

İşte o başlıklar;

-Yarayan kanamdır

-Amatörler sahipsizdir

– En büyük sıkıntı yetenek tespiti

-Türk futbolcusuna güvenin

-Alt yapı en alt gruptan başlar

-Her yeteneğin bir hikâyesi var

-1 dakika çalışmam

-Osman Arslan’ın yeri bende ayrıdır

-Dünyanın en zor işi çocuklarla  uğraşmak

Korona virüs (Covid-19) salgını ve karantina dönemine değinen Akparlar, “Korona virüs” sürecinde futbolun ne kadar önemli olduğunu, evlatlarımız için ne kadar değerli bir spor olduğunu ve bütün spor dallarının da daha iyi anlam kazandığını görmüş bulunuyoruz. İnşallah bu süreci atlatarak daha iyi ortamlarda ve bütün spor camiasıyla buluşmak temennisindeyiz. 61 yıllık yaşantımda böyle bir olay görmedim. Hepimizi derinden üzdü. İnşallah en iyi şekilde atlatıp güzel günleri görürüz” dedi.

“Alt ligleri oynatmazlar diye düşünüyorum”

Akparlar,” Ben bu süreçte bir müddet daha beklenilmesi taraftarıyım. Süreç sıkıntılı geçiyor. Süper Lig’in başlayacağını ancak, amatör ligler, BAL ve akademik liglerin bu sürede oynanmayacağını düşünmüyorum. Oynatmazlar diye düşünüyorum. Futbol çok enteresan bir oyun, kucaklaşmak, temas içerisinde ve birlikte olmak zorundasınız. Böyle düşünürsek ilerleyen günlerde sıkıntı olur diye düşünüyorum. TFF ve bakanlığın en iyi şekilde değerlendirip karar vermesini bekliyoruz” dedi.

“Amatör telaffuz dahi edilmiyor”

Zeki Akparlar, Süper Lig hakkında sürekli değerlendirmeler yapıldığını ancak amatör liglerin hiç konuşulmadığını savundu. Akparlar, “Alt liglerin, akademik liglerin oynanacağını düşünmüyorum. Bu süreçte oynanması büyük sıkıntılar çıkarır. TFF ve üst kurullar Süper Lig ile alakalı değerlendirme yapıyorlar. Ancak alt ligleri telaffuz dahi etmiyorlar. Hele hele hiç amatör ligler hiç konuşulmuyor bile. Süper Lig’in bir şekilde oynatılacağını ancak alt kategorilerin pas geçileceğini düşünüyorum”

“Amatör sahipsiz”

Amatör liglerin sahipsiz bırakıldığını savunan Akparlar, “Yıllardır amatör takım çalıştırıcısı olarak söylüyorum amatör takımların genel anlamda sahibi yok. Geride kalan 2 aylık süreçte profesyonel ligler dışında bir kişi çıkıp da konuşmadı. Amatör yine sahipsiz. Kayseri olarak düşünelim, amatör camiayı temsil eden birimlere bakalım. ASKF görev yapıyor. Gençlik Spor İl Müdürlüğü biraz aktif. Onun dışında amatörlerle ilgili sesimizi duyuracak kurumumuz yok. Türk futbolunda amatörler sahipsiz. Sezon başında fikstür çekilir, statü belli olur, maçlar oynanır. Onun dışında başka bir şey yok. Öncelikli olarak idare anlamında, yönetim anlamında kimse yok. Takımlar bir antrenör, bir yöneticinin omzunda ilerliyor” dedi.

“Mustafa Uğur’a böyle bir tesis için teşekkür ediyorum”

Kayseri’ye Mustafa Uğur Futbol Akademisini kazandıran spor adamı Mustafa Uğur’a teşekkürlerini ileten Akparlar,” Yaklaşık 9 aydır Mustafa Uğur Futbol Akademisi’nde görev yapıyoruz. Oradaki başarılı oyuncuları lisanslı olarak Erkiletspor’da oynatıyoruz. Profesyonel liglerde uzun süre futbol oynayıp da Kayseri futboluna çok güzel 2 tane kaliteli, modern halı saha kazandırdığı için çok mutluyum. Futboldan kazandıklarını tekrar futbola yönlendirdiği için çok teşekkür ediyorum. Sağ olsun var olsunlar. Mustafa Uğur hocama gerçekten bizlere Kayseri gençlerine öyle bir tesis kazandırdığı için, akademi çalışanları olarak çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Mustafa Uğur Futbol Akademisi’nde Ocak ayında turnuva düzenledik. U10, U11, U12 gruplarında. İnanın tesis cıvıl cıvıldı. Tıklım tıklım doldu. Veliler geldiler. Yemek yediler, maçları izlediler. İlerleyen zamanda komple bir akademi olacak. Gelen sporculara ve velilere en iyi hizmeti vereceğiz”

Mustafa Uğur Akademisi olarak hedefleriniz nelerdir?..

Mustafa Uğur Futbol Akademisi olarak, Erkiletspor olarak ayrı bir formatta çalışıyoruz. Düşünce felsefe ve yapı olarak ayrı formattayız. Gerek şampiyonluklar, gerek liglerde üst düzey başarı elde edelim düşüncemiz yok. Birinci öncelik iyi birey, iyi sporcu, ahlaklı, dürüst ve yetenekli oyuncularımızı Kayseri futboluna ve Türk futboluna kazandırmak istiyoruz. İlk antrenörlük sürecime başladığımda nasıl gençliğe değer verdiysem, bugün de o gençlerle kucaklaşıp, daha fazla ilgili ve alakalı olmaya konsantre olmuş durumdayız” dedi

“1993 yılında ilk antrenörlük yılımda. 10 yaşında Mehmet Topuz’u bularak kazandırdıysam. Bugün daha iyi, daha kaliteli sporcuları üst düzey takımlara, milli takımlara, yurt dışına göndermek için konsantre olmuş durumdayız. Tam 28 yıl geçmiş. Bu süreçte Kayseri’deki çalışmış olduğum takımlarda Kayseri Yolspor, Yeni DSİ Spor, Kocasinan Şimşekspor, Köy Hizmetleri takımlarında 35-40’a yakın önemli sporcu çıkartmışız. Süper Lig, 1. Lig, 2 ve 3. Lig’e 200 250 civarında futbolcu kazandırdık. Kayseri’de Süper Amatör Küme, 1 ve 2. Amatör Küme, BAL’a oyuncular göndermekteyiz. Bugün süper Amatör’deki takımların çoğunda bizlerin oyuncusu bulunmakta”

“En büyük sıkıntı yetenek tespiti”

“Türkiye’de en büyük sıkıntı yetenek tespiti ve yakaladığımız yetenekli sporcuları bir yerlere taşımak. Erkiletspor ve Mustafa Uğur Futbol Akademisi olarak yetiştirdiğimiz sporcuyu nereye vereceğiz. Bunlara sahip çıkacak bir profesyonel takım yok. Bugün Kayseri’de çok yetenekli oyuncu grupları var. U11 – U12 maçlarını izlediğiniz zaman çok yetenekli isimler var. Bu oyuncular değerlendirilmiş olsa Kayserispor bugünkü durumda olmaz. En büyük sporcu kayıpları bu süreçte yaşanıyor. Sporcular 15.16.17 yaşına geldiğinde kaybolup gidiyor. Neden çünkü takım bulamıyor. Hocalarımıza çok büyük işler düşüyor. Profesyonel takım hocalarının amatör takımlara bakış açısı sıfır. Amatör takımların onlar için hiç bir anlamı yok”

“Sivasspor’a 6 futbolcu gitti”

“İkisi milli takıma çağrıldı”

“Süper Amatör’de A takıma çok adapte olunuyor. Biz farklı konumdayız. Son 1 yıl içerisinde profesyonel takım alt yapılarına verdiğimiz sporcu sayısı 7. Bunun 3 tanesi 2004, 2005, 2006 doğumlu ve bunları Sivasspor aldı. Sivasspor 2,5 yıldır yapılanıyor. Geçen yıl 3 oyuncu verdik. 3 oyuncu da Şimşekspor’dan aldılar. Kayseri’den aldıkları 6 oyuncunun 2 tanesi geçtiğimiz dönem Mart ayındaki U14 milli takıma çağırıldı. Kayseri’nin evlatları niye dışarı çıkmıyor. Kesinlikle bunlara Kayserispor sahip çıkmalı.”

“10 yıl önce Kayserispor ve Erciyesspor’da amatörden 7-8 futbolcu banko oynardı”

“10 yıl önce Kayserispor ve Erciyesspor takımlarında 7,8 tane oyuncu banko oynuyordu. Hepsi amatör’den yetişti. Kamber Sağlıkspor’da, Mehmet Topuz Yolspor’dan, Kemal Okyay Köy Hizmetleri’den, Erdinç Yavuz, Ali Turan, Ramazan Durdu Şimşekspor’dan, İlhan Parlak Yerköyspor’dan, bu çocukların hepsi oynuyordu. Şimdi niye oynayamıyor. Kayseri futboluna son 10 yılda en büyük zararı Kayserispor kulüp menajeri Süleyman Hurma vermiştir. Son 10 yılda Kayseri amatöründen 1 tane futbolcu alıp değerlendirmedi. Kayseri futboluna, amatörüne en büyük darbeyi Hurma verdi”

“Türk futbolcusuna güvenin”

“Türk futbolcusuna güvenirseniz bu ülkede mantar gibi futbolcu yetişir. O kadar yetenekli isimler var ki. Ama hocası yetenekli olduğunun farkında değil. Kaybolup gidiyor. Kulüp antrenör kadar kaliteli olur. Antrenör ne kadar iyiyse takım o kadar iyi olur. Antrenörlerin özgüveni yüksek olacak. Hedefi olacak, akıllı olacak. Başarılı olacağına inanıyorsa, o yolda devam edecek. 30 yıldır bu düşüncedeyim. Şu zamana kadar yetiştirdiğim en üst düzey sporcudan daha üst düzey sporcu yetiştireceğim. Milli takımlara vereceğim. Buna inanıyorum” dedi.

Kayseri amatörü için alt yapı için neler yapılabilir?

Kayseri’de alt yapı ile uğraşan 4-5 tane kulüpler var.  Alt yapı koordinatörü ile görüştüm ve konuştum.  Kendi şehrinde alt yapı ile uğraşan ve bütün amatör takımları toplayarak bir toplantı yapmışlar.  Toplantı da şunlar konuşulmuş,  amatör küme deki bütün çocuklar bizim çocuklarımız. Kendi şehrimizden kesinlikle hiçbir oyuncu dışarı çıkmayacak demişler. Birkaç kulübün dışında mutabık kalmışlar.  Sivasspor 3 yıldır bir oluşum ve yapılanma içerisinde. Bizler Sivas’tan 3 yıldır niye oyuncu alamıyoruz. Aynı sitem orada da geçerli. Sivasspor, amatör takımlarından dışarıya oyuncu gitmesine izin vermiyor.  Yetiştirdikleri amatör takımdaki oyuncuları Sivasspor bünyesinde topluyorlar.  

“Alt yapı en alt gruptan başlar”

Alt yapının en alt gruptan başladığına dikkat çeken Akparlar, “Kayserispor’da alt yapı işle uğraşan lokomotif takımlar, alt yapı derken Kayseri’de bazen yanlış anlaşılıyor.  Alt yapı en alt gruptan başlar. En alt grup nedir,  U11, U12’dir. Artık bu yaş gruplarının da altına iniyorsun U10, U9 yaş grupları. Buradan alıp yukarı çıkaracaksınız.  Yukarıdan başlayıp, aşağı indiremezsiniz. Yukarıdan aldığın bir oyuncuyu bir alt grupta oynatamazsın ve sadece A takımda oynatabilirsin.  Ama alttan yukarı çıktığı zaman sporcu bütün yaş gruplarında oynar deneyim kazanır ve gelişmesine göre profesyonel takımları yönlendirirsin.  Bizim profesyonel takımları olmadığı için mecbur profesyonel takımların alt yapılarına yönlendireceksin” dedi.

“Her yeteneğin bir hikâyesi var”

Bulduğu her yeteneğin bir hikâyesi olduğunu ifade eden Zeki Akparlar, “Kayserispor’un yapacağı nedir.  Benim şahsı görüşüm, ben öyle bir görevde olsam bütün Kayseri’de amatör takımları toplardım.  Bütün Kayseri’de lokomotif takımlara şunu teklif ederdim. Yılda ne satıyorsunuz, 4-5 tane sporcu tamam bu oyuncuları bize vereceksiniz, yani amatör takımlardaki biz alacağız.  Sizden istediğim oyuncuyu alırım diyeceksiniz, her kategoriden. Ortalama bir fiyat söylüyorum yıllık 50 bin. Hem o takımı kurtaracaksın hem de o takım olaya daha çok konsantre olacak.  Her takımdan mutlaka 1-2 tane yetenek çıkacaktır. Yeteneğin nerde ne zaman çıkacağı belli olmaz.  Kimi köyde çıkar, kimi kasabada çıkar kimi ilçede çıkar,  kimi şehirde çıkar. Benim bulduğum yeteneklerin hepsinin hikâyesi vardır. Anlatsam yıllar sürer. Kayserispor’un yapacağı tek bir şey önce, Kayseri spor camiası ile barışması lazım.  Kayseri2den 6 tane oyuncumuz 1 yıl içerisinde Sivasspor’a gitti.  Bunun 2 tanesi 2006 doğumlu ve 36 kişilik U14 Milli takımına çağrıldı.  Biri Kocasinan Şimşekspor’un oyuncusu, biri bizim Erkiletspor’un oyuncusu.  1 yılda 500 bin TL harcarsın,  ama 3-4 yıl sonra onların içinden 1 tanesi eğer 2’cisi profesyonel olarak sana dönerse döneceğine %100 inanıyorum.  Yetenek tespiti,  yeteneğinin geliştirilmesi,  yetenekli oyuncunun antrenman metodu öyle alt gruplarda sporcular haftada 1-2 tane idmanla, hafta sonu 1 tane maç böyle bir şey yok. O profesyonel takımın alt yapısından A takıma nasıl sporcu çıkacak. Çıkma şansı binde sıfır. Ben bu kadar iddialı söylüyorum.  9 yaşında da bulsam, 10 yaşında da bulsam, 11 yaşında da bulsam antrenör bir sporcunun 5 yıl sonra gelebileceği noktayı hayal edip düşünecek, canlandıracak.  Bir sporcu futbola özgü uykusuna, dinlenmesine her şeyine dikkat edecek.  Bir kere sporcu gece 11 sabah 7 uykusuna alacak.

“1 dakika çalışmam”

Kayserispor’da değerli hocalarım ve kıymetli alt yapı hocalarım var. Zaman gidiyorlar geri geliyorlar. Allah yardımcıları olsun. Ben amatör hoca olayım profesyonel takımın alt yapısında olayım profesyonel takım yöneticilerine ve antrenörlerine şu sporcuyu yukarıya al dediğimde o sporcuya yukarıya taşıyamıyorsam hiçbir profesyonel takımın alt yapısında 500 bin TL maaş versinler 1 dakika çalışmam. Yukarıya sporcu veremiyorsam çalışmanın hiçbir anlamı yok. Ben düşünce olarak, felsefe olarak ve format olarak çok farklıyım. Bu konuda da çok çok doluyum. Ben hayal falanda görmüyorum. Ben yetiştirdiği bütün sporcularımı 8-9 ve 10 yaşında buldum. Belki ömrüm kâfi gelmez.  Ama göreceksiniz,  Eren Akin ve ona yakın 4-5 oyuncumuz da aha var yeni bulduğumuz Mustafa Uğur Futbol Akademisi Erkiletspor olarak yeniden yapılanıyoruz.  İnşallah önümüzdeki süreçte bunları göreceğiz.

“Yönelmezlerse profesyonel takım kalmaz”

Profesyonel takım kalmayacağını belirten Akparlar, “Amatörlere niye ilgi yok. Benim en büyük handikaplarımdan bir tanesi amatör ve profesyonel ayrımdır.  Peki, profesyonel takımlardaki  bütün oyuncuları  söylüyorum amatör takımlarda oynamadan direk profesyonel  takım forması giyen  bana ir tane oyuncu gösterebilir misiniz?. Sporcuna değer verirsen, sporcularda sana değer verir. Camia içerisindeki hocalara değer verirsen, hocalarda sana değer veriri.  Bugün Trabzonspor’daki Abdulkadir Ömür 2,5 yıl önce 200 bin TL’ye yıllık oynuyormuş.  Bugün ise 20-25 milyon Euro bahsediyorlar.  Dönüp bakmıyorlar bile.  Bu virüs bizlere çok şey öğretti. Bakın önümüzdeki süreçte dikkatli ve özenle söylüyorum bu virüs sayesinde biraz toparlandık aklımız başımıza geldi. Bundan sonra yerli sporcuların genç yeteneklerin bu kadar borçlar içerisinde yabancı oyuncu alınamayıp bu yerli oyunculara yönelmek zorunda herkes.  Yöneleceğine de yürekten inanıyorum. 

Yönelmezse ne olur hiçbir bütün profesyonel takımlar diye bir şey kalmaz. Profesyonel takım hocalarına dipnot olarak söylüyorum, amatör sporcularına değer vermelerini, amatör takımlara çalıştırdıkları profesyonel takımlardaki amatör takımlara güvenle bakmalarını, sporcular için hiçbir profesyonel antrenör riske girmek istemiyor. Sadece gününü kurtarmak istiyor. Peki, o gününü kurtarmak istiyor biz ne yapıyoruz. Ben ne yapıyorum 10 yaşında bulduğum sporcuyu 18 yaşında şu pozisyonda olur diyorum. 7-8 yıl sonraki 10 yaşındaki çocuğun değerlendirmesini kendi motivasyonumu ve kendi kriterlerime göre değerleniyorum.  Ben bir amatör çalıştırıcı olarak,  Türk futboluna sporcu kazandırmak istiyorum da profesyonel takımı çalıştıran hocalar niçin kendi profesyonel takımlarına kendi bünyelerindeki, kendi şehrindeki çocukları kazandırmak istemiyorlar.  Acaba bir araştırsınlar Belli bir sistem kurulmuş,  20 tane hoca var Ali gidiyor, Veli geliyor, Veli gidiyor, Ali geliyor. Döner dolap gibi böyle dönüyor. Bunlar çok önemli şeyler. Amatörler olarak toplanıp bunları değerlendirmek lazım.”

“Biz 2 kişi ile yapıyoruz, 30-40 kişi ile yapamıyorlar”

Kariyerinde yaptıklarını tek tek anlatan Zeki Akparlar, “ 11 yılımızda 300 tane  Kayseri iç piyasasına   sporcu pompaladık. Kayseri futboluna sunum yapmışız.  Bu süreç içerisinde  alt gruplarına, 1.Aamtör Küme, 2.Amatör Küme,  futbol akademimizde  lisanslama iptal  gönderdiğimiz  sporcuları  yetenekli olmayan sporcuları lisanslarını yapmıyoruz.  Bu kadar sporcu yetiştirmişken, 35-40 tane profesyonel takımda oynayan  sporcularım var.  27 yıllık süreç içerisinde.  Bu kadar oyuncularımız var.  Biz 2 tane hoca ile bunları yapıyoruz da niye 30-40 tane alt yapı hocaları A takımda bazında  20 tane   yardımcıları, masörleri, doktorları, fizyoterapistleri, danışmanları, hukukçuları, reklam danışmanları, profesyonel hocaları.  A takım hocası elini beline atıyor, yardımcı hocaları çalıştırıyor. O takımları çalıştırmakta ne var.  Dünyanın en kolay iş bu. Dünyanın en zor işi çocuklarla  uğraşmak ve eğitmek.

“Osman Arslan’ın yeri bende ayrıdır”

11 yıldır birlikte görev yaptığı antrenör Osman Arslan hakkında özgü dolu sözler ifade eden Akparlar, “Osman Arslan hocama bu süreç içerisinde katkılarından dolayı, hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Sevgili hocamı buradan anlından öpüyorum.  Ben bu kadar süreç içerisinde çalıştım benim yanımda  5-6 tane  yardımcı antrenör  çalıştı. Profesyonel futbol oynamış hocalarda benim yanımda çalıştı.  Fakat Osman Arslan hocama bir parantez açmak istiyorum. Bu kadar mert,  bu kadar delikanlı, bu kadar bonkör, bu kadar dürüst,  bu kadar yürekli, soyadı gibi Arslan gibi Arslan hoca.  Yapmış olduğumuz bütün işleri Osman hocam ile birlikte yaptık.  Daha bir gün bana kendisine  rahatsızlığımdan dolayı 1 yıl  bütün yaş grupları ile  kendisi  özellikle ilgilendi.  Bu süreç içerisinde bütün yetkiyi kendisine vermeme rağmen her maç ve antrenman öncesi beni arardı. Özellikle söylüyorum ikinci bir hoca görmedim.  Bütün hocalarımız kıymetli ama bu kadar değerli bir hoca kendisine buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Osman hocamın benim yanımda ayrı bir sevgisi ayrı bir yeri vardır.  Onu anlatamam, kendisi bana zaman zaman ustam diye hitap ediyor. Kendisinin de futbol görüşü futbol anlayışı, futbol prensipleri, ahlakı yapısı, sporcuya davranma  bicimi  ve uygulamaları  konusunda kendisinin de usta olduğunu buradan ifade ediyorum.

Özel Haber: Memduh BORAZAN-Muhammed KÖSEDAĞ

Yoruma kapalı.