Kayseri Amatör Ligi İnternet Sitesi

ALT YAPI YOKSA, YOK OLURSUNUZ

102

Kocasinan Şimşekspor Futbol Şube Sorumlusu Zeki Çetin, “Biz  Kayseri Kocasinan Şimşekspor olarak alt yapıdan gelen güce inanıyoruz” dedi.

Bugün ki konuğumuz Kocasinan Şimşekspor Futbol Şube Sorumlusu ve yöneticisi Zeki Çetin. Kayseri amatörünün lokomotif kulüplerinden biri olan Kocasinan Şimşekspor alt yapıya verdiği önem ve değerle dikkat çekiyor. Alt yapıda katıldığı her kategoride başarılı olan Kocasinan Şimşekspor geleceğe umutla bakıyor. Kocasinan Şimşekspor Futbol Şube Sorumlusu ve yöneticisi Zeki Çetin, “Biz Kayseri Kocasinan Şimşekspor olarak alt yapıdan gelen güce inanıyoruz. Bir inşaatın temelleri iyi ve sağlam olamadıkça üstüne kat çıkamazsın biz her zaman bu felsefeyle hareket ederek altyapımızı her zaman ilk sırada tuttuk” dedi.


İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz?
İsmim Zeki Çetin. 1973 Kayseri Pınarbaşı doğumluyum. İlkokulu Kayseri’de ortaokul ve Liseyi İzmir’de bitirdim. Çocukluğum ve gençliğim askere gidene kadar İzmir’de geçti. Askerden sonra 26 yaşına kadar otelcilik sektöründe İstanbul’da hem çalıştım hem de yaşadım. Sonra Kayseri’ye dönüp kendi işimi kurdum.


Spor kariyerinizden söz edebilir misiniz?
Spor kariyerim İzmir’de Bornova Suphi Koyuncu Lisesi’nde futbol takımında oynayarak başladı. Suphi Koyuncu Lisesi’nde öğretmen olan Beden Eğitimi Öğretmenim Altay Futbol kulübüyle tanışmamı sağladı. Çeşitli yaş kategorilerinde 5 sene kadar oynadım. Devamında ailevi problemlerden ötürü futbolu bırakmak zorunda kaldım.


Kocasinan Şimşekspor Kulübü’nü bize anlatır mısınız?
Kayseri amatör futbol kulüplerini içinde en etkili en başarılı alt yapıya önem veren en köklü kulüplerinden biriyiz. Çeşitli yaş kategorilerinde yaklaşık 200’ün üzerinde lisanslı futbolcumuz var. Bugüne kadar Türk futboluna yetiştirdiğimiz Süper Lig takımlarında oynamış çok sayıda futbolcumuz da mevcut. Ergün Yücel (Ankaragücü), Erdinç Yavuz (Trabzonspor), Ali Turan (Galatasaray), Muhammed Ergin (Demir Grup Sivasspor) ve daha nicesi. Bu kulübün bu günlere gelmesinde emeği geçen başkanlarımızdan Kamil Başkal ve hala başkanlığımızı yapan Fehmi Kuş’a çok teşekkür ediyoruz.


Bu sezonu nasıl değerlendiriyorsunuz. A Takım için?
2021- 2022 Süper Amatör Küme sezonunun tamamen gençlerden kurulu 2004-2005-2006 doğumlu kendi altyapımızdan oluşan gençlerle oynamaya çalıştık ve bunda da büyük ölçüde başarılı olduk. Bu sezonu kendi alt yapımızdan oluşan gençlerle oynadığımız için ligin orta sıralında olduğumuz durumu başarımız olarak görüyorum.


Gelecek sezon A takımdaki hedefleriniz nelerdir?
Gelecek sezon üst sıraları hedefleyen, hedefi şampiyonluk olan bir takım kurmak istiyoruz. Yeni yönetim ile birlikte şampiyonluğa oynayan ve her zaman öncellikli hedefi şampiyonluk olan bir Kocasinan Şimşekspor olacağız. Aynı zamanda şampiyonu hedeflerken asla alt yapısını hiçbir zaman ihmal etmeyen bir takım olarak yolumuza devam edeceğiz.


Kayseri’de amatörlerin en büyük sorunları nelerdir?
Kayseri amatörün birçok sıkıntısı var. Bunları iki açıdan eleştirecek olursan ilki sahalarımızın azlığı saha ve bazı tesislerin eski oluşu, malzeme yetersizliği gibi durumlardan oluşan maddi sıkıntılar. Aynı zamanda bir diğer açıdan son zamanlarda pandemi nedeniyle oynanamayan altyapı maçları ve bundan gelen altyapı oyuncularının deneyim ve zaman kaybı yaşamaları gibi sıkıntılardan oluşan manevi durumlar.


Alt yapıya önem veren kulüplerdensiniz bunun için neler söylersiniz?
Biz Kayseri Kocasinan Şimşekspor olarak alt yapıdan gelen güce inanıyoruz. Bir inşaatın temelleri iyi ve sağlam olamadıkça üstüne kat çıkamazsın biz her zaman bu felsefeyle hareket ederek altyapımızı her zaman ilk sırada tuttuk. Ben bu güne kadar kayseri Kocasinan Şimşekspor için emek vermiş Murat Öztaş, Mehmet Susamış, Yaşar Karaoğlan şu anda Şuayip Ceyhan, Muhammed Hanedar ve ismini hatırlayamadığım bütün altyapı hocalarıma teşekkür ediyorum.


Alt yapı da hedefleriniz nelerdir?
Alt yapıda hedeflerimiz bugüne kadar olduğu gibi Türk futboluna profesyonel futbolcu yetiştirmek olduğu kadar düzgün kendinden emin güvenilir bireyler yetiştirmek. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” mantığında ilerleyerek bu felsefeyi benimsiyoruz.
Alt yapınızdan birçok isim çıkartınız ve profesyonel olup farklı takımlarda forma giyiyorlar. Bunun için neler söyleriniz?
Öncelikle çok gururluyuz. Oynamakta olan arkadaşlarımızı yakından takip ediyoruz. Ortak buluşma yerimiz Kulübümüze çağırıyoruz. Alt yapımızla bir araya getiriyoruz. Arkadaşlarımıza ilham veriyoruz. Özgüven tazeliyoruz.


Kayseri’de amatör futbolu nasıl değerlendirirsiniz?

Gelecekte kayseri amatörünü Mutlu Önal başkanın önderliğinde daha güzel günler göreceğimizi düşünüyorum. Bu düşünmemde ki sebep Mutlu başkanın kısa zaman içinde yaptığı ve gelecekte yapacağını düşündüğümüz işler.


Son olarak neler söyleriniz?
Öncelikle bu güzel röportaj fırsatını kulübümüze ve bana tanıdığımız için sizlere teşekkür ediyorum. Amatör futbola olan destekleriniz bizi mutlu ediyor. Bizim sesimiz olmaya devam etmenizi temenni ediyorum. Amatör futbolu beraber geliştirmeye devam edelim.

Yoruma kapalı.